Bölüm Başkanımızın Mesajı

HOŞGELDİNİZ!

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği; minerallerin, seramiklerin, metallerin, polimerlerin, kompozitlerin, nanomalzemelerin, yarı iletkenler ve diğer elektronik malzemelerin elde edilişleri, saflaştırılmaları, prosesleri, testleri ve değerlendirilmeleri ile uğraşır. Her ne kadar Malzeme Biliminin geçmişi binlerce yıl öncesine kadar uzanıyor olsa da, günümüz malzeme bilimi mühendisleri gelişmiş bilgisayar çipleri için yeni yarı iletkenler, hava yastığında giden tren yapımı için yeni süper iletkenler, biyolojik implantlar için kullanılan egzotik fiber kompozitler ve elektrik dönüşümü için karbon nanotüpler gibi yüksek teknoloji ürünleri geliştirmektedirler. Bazı malzeme mühendisleri ise, seramik (kaplama malzemeleri, sağlık gereçleri, sofra ve mutfak gereçleri, tuğla ve kiremit, cam ürünleri, çini, çimento ve beton vb), metal, kompozit ve polimer malzeme üretimi metotlarının tasarım, üretim ve kontrolü ile uğraşır. Ürün, alet ve tesis yapımında kullanılan malzemelerin imalat ve teknolojik gelişimlerinin bütün alanlarında malzeme bilimi ve mühendisleri gerekir ve istihdam edilir.

Bölümümüzde heyecan verici çok sayıda aktiviteler şu anda olmaktadır. Bunlar bu bölümü okuma, araştırma ve inceleme bakımından harika bir yer yapmaktadır. Bölümümüzün eğitim-öğretim kadrosuna yeni katılan akademisyenler, Bölüme önemli katkıları sağlayacaktır.  Beklentimiz bu Bölümün gelecekte daha da büyüyüp gelişeceğidir.

Bölümümüzü tercih edecek olan liseden mezun öğrencilerin matematik, kimya ve fiziğe ilgi duymaları gerekir. DPÜ’lü bir Malzeme Bilimi ve Mühendisliği öğrencisi olarak sizler malzemelerin araştırma ve geliştirilmesine katılıma teşvik edileceksiniz. Bunu hem akademik kredi almak ve hem de imkânlar ölçüsünde eğitim-öğretiminize maddi destek için yapıyor olacaksınız. Malzeme ile ilgili fabrikalar, mühendislik firmaları ve devlet kurumları ile kurulan ortak çalışma programları çerçevesinde sizlere burslar bulunması ve ücretli yaz işleri gibi çeşitli çalışma fırsatlarınız da mümkün olabilecektir. Üniversite içinde de çalışkan ve ihtiyaç sahibi öğrenciler için kısmi zamanlı çalışma ve yemek burslarımız vardır.

Bizim mühendislik eğitimimizin temel yönlerinden biri teori ile pratiği birleştirmek yeteneğidir. Bu amaçla öğrencilerimiz eğitim-öğretimlerinin bir kısmını anlaşmalı olduğumuz yurt dışındaki üniversitelerde veya yurt içindeki üniversitelerde sürdürebileceklerdir. Ayrıca ERASMUS, çift anadal ve yatay geçiş imkânları da vardır. Bugüne kadar birçok öğrencimiz yukarıda bahsedilen bu imkânlardan yararlandılar. Ayrıca bizim öğrencilerimiz çoğu üniversite kampüslerinde olmayan kültürel, sosyal ve akademik imkânlar içerisinde yaşayıp okurlar.

Dumlupınar Üniversitesi muhteşem kampüsü ve 58 bine yakın öğrencisi ile ülkemizde ve hatta yurt dışında haklı bir şöhrete sahiptir. Mühendislik eğitiminde de oldukça iddialıdır. Üniversitemizin ilk kurulan bölümlerinden olan bölümümüz 1994 yılında Seramik Mühendisliği olarak eğitim-öğretime başlamış, 2013 yılından itibaren de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği olarak eğitim-öğretimine devam edecektir. Bölümümüzün güçlü akademik kadrosu, gelişmiş laboratuar ve fiziksel imkanları bizlere sizin layık olduğunuz eğitim-öğretimi sunmakta büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bölümümüzün bir öğrencisi olarak kampüste yapılan öğrencilerimize yönelik mesleki, sosyal ve sportif aktivitelere de katılma imkânlarınız olacaktır.   

Kültür ve sanat şehri olan Kütahya coğrafi konumu ve imkanları bakımından üniversite eğitimi için çok uygun ve elverişli şartlara sahiptir. Seramik Başkenti olarak da bilinen şehrimiz, Batı Anadolu’da ulaşım bakımından önemli bir kavşak noktasındadır. Uçak, tren ve otobüs ile ulaşım mümkündür. Günlük hayat ve şehir içi ulaşımın kolay olması, öğrenci yaşantısını kolaylaştıran imkânların bolluğu, Kütahya halkının öğrencilere sevgi ve yardımseverlik duygusu ile yaklaşması bu şehri bir öğrenci şehri yapmıştır. Öğrencilik hayatınız boyunca burada geçireceğiniz yılları ve arkadaşlıkları ileriki hayatınızda hep hatırlayıp özlem ile yâd edeceksiniz.

Üniversitemizin en güçlü bölümlerinden biri olan Bölümümüzde eğitim ve araştırma-geliştirme konularında birçok ilki gerçekleştirdik. Mezun ettiğimiz öğrencilerimizle onların meslek hayatları boyunca gerek teknik geziler bakımından olsun, gerekse kongre, konferans, sempozyum katılımları ve çalıştıkları spesifik proje konuları bakımından olsun yakın ilişkilerimizi hep korumaktayız. 

Bu online ziyaretinizden sonra, eğer fırsatınız olursa bizim muhteşem kampüsümüzde bir gezinti yapmanızı, üniversitemiz imkanlarını, bizleri ve Bölümümüzü daha yakından tanımanızı tavsiye ederim.

Bölümümüz ve programımız hakkında daha fazla bilgi isterseniz veya sorularınız olur ise lütfen aşağıdaki adrese yazın veya arayın.

Yapacağınız tercihlerin ülkemiz, aileniz ve geleceğiniz için isabetli ve hayırlı olmasını dilerim.

 

Prof. Dr. İskender IŞIK

Bölüm Başkanı

DPÜ Mühendislik Fakültesi

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü

KÜTAHYA

Tel       : 0 (274) 2652031/4300

Faks     : 0 (274) 2652066

E-mail  : iskender.isik@dpu.edu.tr

Son Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2017, Çarşamba