Dersler

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Lisans seviyesinde verilen dersleri ve kredilerini indirmek için tıklayınız.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Dersleri 

 

 

1.Yarıyıl Ders Planı
     
  Ders Kodu Ders Adı T+U Zorunlu/Seçmeli AKTS
  132011003 Türk Dili I 4+0 Zorunlu 4
  132011007 Bilgisayar ve Programlamaya Giriş 2+2 Zorunlu 4
  132011102 Metalurji ve Malzeme Mühendisliğine Giriş 2+0 Zorunlu 2
  132011103 Genel Fizik I 3+2 Zorunlu 5
  132011104 Genel Kimya I 3+2 Zorunlu 4
  132011105 Matematik I 4+2 Zorunlu 7
[G] YDS1 Yabancı Dil Seçmeli Ders Grubu I 2+2 Seçmeli 4
        Toplam AKTS 30
    Seçmeli Dersler      
  132011009 İngilizce I 4+0 Seçmeli 4
  132011997 Almanca I 4+0 Seçmeli 4
  132011998 Fransızca I 4+0 Seçmeli 4
  132011999 Rusça I 4+0 Seçmeli 4
           
    2.Yarıyıl Ders Planı      
  Ders Kodu Ders Adı T+U Zorunlu/Seçmeli AKTS
  132012004 Türk Dili II 4+0 Zorunlu 4
  132012106 Genel Fizik II 3+2 Zorunlu 5
  132012107 Bilgisayar Destekli Teknik Resim 2+2 Zorunlu 3
  132012108 Matematik II 4+2 Zorunlu 7
  132012109 Metalurjik Hammaddeler 3+0 Zorunlu 2
  132012110 Genel Kimya II 3+2 Zorunlu 5
[G] YDS2 Yabancı Dil Seçmeli Ders Grubu II 2+2 Seçmeli 4
        Toplam AKTS 30
    Seçmeli Dersler      
  132012010 İngilizce II 4+0 Seçmeli 4
  132012997 Almanca II 4+0 Seçmeli 4
  132012998 Fransızca II 4+0 Seçmeli 4
  132012999 Rusça II 4+0 Seçmeli 4
           
    3.Yarıyıl Ders Planı      
  Ders Kodu Ders Adı T+U Zorunlu/Seçmeli AKTS
  132013001 Atatürk İlke ve İnkılâpları Tarihi I 4+0 Zorunlu 4
  132013111 Diferansiyel Eşitlikler 3+2 Zorunlu 5
  132013112 Malzeme Bilimi I 4+0 Zorunlu 5
  132013114 Malzeme Laboratuarları I 2+2 Zorunlu 5
  132013115 Taşınım Olayları 3+0 Zorunlu 4
  132013116 Statik ve Mukavemet 2+2 Zorunlu 4
[G] G211 2. Sınıf Güz Seçmeli Ders Grubu 1 3+0 Seçmeli 3
        Toplam AKTS 30
    Seçmeli Dersler      
  132013501 Dünya ve Türk Seramik Endüstrisi (Sos. Seç.Ders I) 3+0 Seçmeli 3
  132013502 Analitik Düşünce (Sos. Seç.Ders I) 3+0 Seçmeli 3
  132013503 İletişim (Sos. Seç. I) 3+0 Seçmeli 3
           
    4.Yarıyıl Ders Planı      
  Ders Kodu Ders Adı T+U Zorunlu/Seçmeli AKTS
  132014002 Atatürk İlke ve İnkılâpları Tarihi II 4+0 Zorunlu 4
  132014117 Malzeme Bilimi II 4+0 Zorunlu 5
  132014118 Metalurji Termodinamiği 4+0 Zorunlu 5
  132014120 Malzeme Laboratuarları II 2+2 Zorunlu 5
  132014122 Mühendislik Malzemeleri I 4+0 Zorunlu 6
  132014998 Staj I 0+0 Zorunlu 2
[G] G212 2. Sınıf Bahar Seçmeli Ders Grubu 1 3+0 Seçmeli 3
        Toplam AKTS 30
    Seçmeli Dersler      
  132014501 Seramik ve Çevre (Sos. Seç. II) 3+0 Seçmeli 3
  132014502 Motivasyon ve Verimlilik (Sos. Seç. II) 3+0 Seçmeli 3
  132014505 Girişimcilik (Sos. Seç.II) 3+0 Seçmeli 3
           
    5.Yarıyıl Ders Planı      
  Ders Kodu Ders Adı T+U Zorunlu/Seçmeli AKTS
  132015123 Faz Diyagramları ve Dönüşümleri 3+0 Zorunlu 5
  132015124 Malzeme Üretiminin Kimyasal Esasları 4+0 Zorunlu 5
  132015125 Metalografi 2+2 Zorunlu 5
  132015126 Fiziksel Metalurji 3+0 Zorunlu 4
  132015127 Mühendislik Malzemeleri II 4+0 Zorunlu 6
[G] G311 3. Sınıf Güz Seçmeli Ders Grubu 1 3+0 Seçmeli 5
        Toplam AKTS 30
    Seçmeli Dersler      
  132015500 Seramik Makinaları (Tek. Seç. Ders I) 3+0 Seçmeli 5
  132015501 Teknik İngilizce I (Tek. Seç. Ders I) 3+0 Seçmeli 5
  132015502 Çini Üretimi ve Çinicilik (Tek. Seç. Ders I) 3+0 Seçmeli 5
  132015503 Malzeme Biliminde Elektron Mikroskopları 3+0 Seçmeli 5
  132015504 Yüzey ve Kolloid Kimyası (Tek. Seç. Ders I) 3+0 Seçmeli 5
  132015505 Demir Dışı Alaşımlar (Tek. Seç. I) 3+0 Seçmeli 5
           
    6.Yarıyıl Ders Planı      
  Ders Kodu Ders Adı T+U Zorunlu/Seçmeli AKTS
  132016130 Malzemelerin Mekanik Özellikleri 2+2 Zorunlu 4
  132016131 Kimyasal Metalurji 2+2 Zorunlu 4
  132016132 Katılaşma Prensipleri 3+0 Zorunlu 5
  132016998 Staj II 0+0 Zorunlu 2
[G] G312 3. Sınıf Bahar Teknik Seçmeli Ders Grubu II 3+0 Seçmeli 5
[G] G412 3. Sınıf Bahar Teknik Seçmeli Ders Grubu IV 4+0 Seçmeli 5
[G] G442 3. Sınıf Bahar Teknik Seçmeli Ders Grubu VI 3+0 Seçmeli 5
        Toplam AKTS 30
    Seçmeli Dersler      
  132016502 Teknik Ingilizce II (Tek. Seç. Ders II) 3+0 Seçmeli 5
  132016503 Manyetik Malzemeler (Tek. Seç. Ders II) 3+0 Seçmeli 5
  132016506 Seramik Süreçlerde Organik Katkılar (Tek.Seç.Ders II) 3+0 Seçmeli 5
  132016507 Antik Yapı Malzemeleri (Tek.Seç.Ders II) 3+0 Seçmeli 5
  132016508 Sürdürülebilir Enerji Malzemeleri (Tek. Seç. Ders II) 3+0 Seçmeli 5
  132016701 Araştırma Teknikleri II (Tek. Seç. Ders IV) 3+0 Seçmeli 5
  132016702 Mühendislik Malzemeleri (Tek. Seç. Ders IV) 3+0 Seçmeli 5
  132016703 Çelik Yüzeylerin Kaplanması (Tek. Seç. Ders IV) 3+0 Seçmeli 5
  132016704 Kompozit Malzemeler (Tek. Seç. Ders IV) 3+0 Seçmeli 5
  132016705 Poroz Malzemeler(Tek. Seç. Ders IV) 3+0 Seçmeli 5
  132016801 Malzeme Seçimi ve Performansı(Tek.Seç.Ders VI) 3+0 Seçmeli 5
  132016802 Endüstriyel Fırınlar (Tek. Seç. VI) 3+0 Seçmeli 5
  132016803 Arkeoseramikler (Tek.Seç.Ders VI) 3+0 Seçmeli 5
  132016804 2D Nanolevhalar( Tek. Seç. Ders VI) 3+0 Seçmeli 5
           
    7.Yarıyıl Ders Planı      
  Ders Kodu Ders Adı T+U Zorunlu/Seçmeli AKTS
  132017133 Malzeme Karakterizasyonu 3+2 Zorunlu 5
  132017134 Plastik Şekil Verme 4+0 Zorunlu 5
  132017135 Malzeme Bilimi Tasarımları 4+0 Zorunlu 5
[G] G411 4. Sınıf Güz Teknik Seçmeli Ders Grubu III 3+0 Seçmeli 5
[G] G421 4. Sınıf Güz Teknik Seçmeli Ders Grubu V 3+0 Seçmeli 5
[G] G431 4. Sınıf Güz Teknik Seçmeli Ders Grubu VII 3+0 Seçmeli 5
        Toplam AKTS 30
    Seçmeli Dersler      
  131917501 Araştırma Teknikleri I (Tek. Seç. Ders III) 3+0 Seçmeli 5
  131917503 Ekonomik Metalurji (Tek. Seç. Ders III) 3+0 Seçmeli 5
  131917505 Sensörler (Tek. Seç. Ders III) 3+0 Seçmeli 5
  131917506 Arkeometriye Giriş (Tek. Seç. Ders III) 3+0 Seçmeli 5
  131917600 Kurutma ve Pişirme Teknolojisi (Tek. Seç. Ders V) 3+0 Seçmeli 5
  131917601 Silikatların Fizikokimyası (Tek. Seç. Ders V) 3+0 Seçmeli 5
  131917603 Termoelektrik Malzemeler(Tek. Seç. Ders V) 3+0 Seçmeli 5
  131917604 Sanatsal Seramikler(Tek. Seç. Ders V) 3+0 Seçmeli 5
  131917605 Malzemelerin Nanoskopik Analizleri (Tek. Seç. Ders V) 3+0 Seçmeli 5
  131917606 Korozyon (Tek. Seç. V) 3+0 Seçmeli 5
  131917703 Malzeme Seçimi ve Performansi (Tek. Seç. Ders VII) 3+0 Seçmeli 5
  131917704 Tasarım Kuramı ve Yöntemleri (Tek.Seç.Ders VII) 3+0 Seçmeli 5
  131917705 Seramik Pigmentleri (Tek. Seç. Ders VII) 3+0 Seçmeli 5
  131917706 Fotovoltaik Malzemeler (Teknik Seç. VII) 3+0 Seçmeli 5
  131917707 Metalik Kompozitler(Tek. Seç. Ders VII) 3+0 Seçmeli 5
  131917708 Teknik İngilizce III (Tek. Seç. Ders VII) 3+0 Seçmeli 5
  131917709 Toz Metalürjisi (Tek. Seç. Ders VII) 3+0 Seçmeli 5
           
    8.Yarıyıl Ders Planı      
  Ders Kodu Ders Adı T+U Zorunlu/Seçmeli AKTS
  132018135 Bitirme Projesi 2+2 Zorunlu 6
  132018136 İşyeri Uygulaması 0+40 Zorunlu 24
        Toplam AKTS 30
           

 

Son Güncelleme Tarihi: